Profesionalno upravljanje - upravnik zgrade blokovi Novi Beograd
Novi Beograd je najveća opština u Beogradu i možda najveći izazov za profesionalne upravnike. Devedesetih godina prošlog veka stambene zajednice su promenom zakona prešle sa društvene u privatnu imovinu i taj deo nije potpuno jasan dobrom delu stanara. Svi smo rado prihvatili da su naši stanovi privatna imovina, ali zajedničke delove zgrade ne doživljavamo kao privatno vlasništvo. Rezultat toga je stanje naših zgrada. Ako bih se ja pojavio u Vašoj zgradi i šetao se po spratovima, siguran sam da bi me neko zaustavio i pitao ko sam i šta radim tu. To je u redu, Vi primećujete nepoznatu osobu u svojoj kući i reagujete sasvim prirodno. Moje pitanje je: da li želite da odvajate novac za tu Vašu zajedničku kuću na potpuno isti način kao što to radi vlasnik privatne kuće, za krov, fasadu, zamenu dotrajale instalacije, krečenje, itd?
Da odvajam novac, pitaće neko od Vas? To ne želim, to će neko drugi, nije to baš moje u tom smislu da ja moram da odvajam novac za zajedničke delove zgrade.
Dragi sugradjani, drug Tito je preminuo još 1980. godine i ostavio nas da se sami staramo o svojoj privatnoj imovini. Drug Tito se neće vratiti, kao ni način održavanja zgrada iz tog vremena. Prolazi vreme, a krov na zgradi i dalje curi, na njemu će, možda, da raste drveće, kao što je slučaj na mnogim zgradama na Novom Beogradu. Fasada neće biti u boljem stanju nego što je sad i Vaša zgrada sledeće godine u ovo vreme neće biti mladja, lepša, očuvanija. Predugo smo svi živeli u sistemu gde je neko drugi brinuo o nama. Starije generacije pamte društvene firme koje su održavale naše zgrade, čak i naše stanove, naročito Vojna ustanova, koja se, pored održavanja zajedničkih delova zgrada, bavila i održavanjem naših stanova. Verovali ili ne, u to vreme ste mogli pozvati Vojnu ustanovu, da odnesu Vaš televizor na popravku u njihov servis, i to sve potpuno besplatno. Osim Vojne ustanove i Gradsko stambeno je, pored održavanja zajedničkih delova zgrada, radilo čak i zamenu bojlera u našim stanovima.
Znam, mladjim generacijama sve ovo zvuči neverovatno, kao i činjenica da su nas nekada, na šalteru za prodaju avio karata, pitali da li u avionu želimo mesto za pušače ili nepušače....ludo, zar ne. Želeli smo promenu sistema, ili nam je nametnuta, u svakom slučaju, sada je potrebno da se, bar u ovom segmentu koji se tiče održavanja naših zgrada, naviknemo na promene.
Šta je po pitanju održavanja zgrada izazov za profesionalne upravnike? Izazov je prezentovati i objasniti vlasnicima stanova ideju o razumnim fondovima koje bi plaćali. Šta su razumni fondovi? Odgovor na to pitanje nije lak, ali šta je razumno u npr. ceni od 2400 evra po m2 stana u loše održavanoj zgradi staroj pola veka?
Moja poruka penzionerima, vlasnicima stanova, ista je kao i poruka mojim roditeljima, takodje penzionerima…ne treba Vi da plaćate fondove za održavanje zgrade, neka to rade Vaši naslednici, razumeće da na taj način ulažu u nekretninu i povećavaju njenu vrednost.
Pozvite nas upravnik zgrade blokovi Novi Beograd POZITIV: