Profesionalni upravnik Savski Venac

Upravnik zgrade Savski Venac

 

 

Opština Savski  venac je jedna od najstarijih i istovremeno centralna beogradska opština. Naziv Savskog venca je simboličan , jer teritorija opštine poput venca na desnoj obali Save prati njen tok. Savski venac od ušća Topčiderske reke  do Brankovog mosta Savom se graniči sa Novim Beogradom, a Brankovom i ulicama kraljice Natalije i Masarikovom sa Starim gradom. Preko ulice Kralja Milana, Slavije i Bulevara oslobodjenja gleda se sa Vračarcima, a potom od Autokomande, preko iste ulice, sve do Banjice i dalje Crnotravskom i Borskom sa Voždovčanima, odakle počinje granica sa Rakovicom. Rakovačkim putem i Bulevarom Vojvode Mišića sastaje se sa Čukaricom.

Savski venac se ne može zaobići, svi putnici koji u naš grad dolaze ili iz njega odlaze moraju to učiniti upravo sa Savskog venca, ili bar kroz njega proći.

Opština Savski venac je uz Stari grad najstarija opština u gradu, neki njeni delovi poput Savamale predstavljali su prva urbana naselja i prve rezidencijalne objekte.

Puno stvari se u Beogradu prvi put pojavilo baš na Savskom vencu, prve radnje, prve pijace, prve kafane, prvog pozorišta, prvog kulturno-umetničkog društva, prve bolnice, prve tramvajske linije, prvog ministarstva, prvog fudbalskog kluba u Srbiji. Dva najveća fudbalska kluba do Drugog svetskog rata(Jugoslavija i BSK) bila su na Savskom vencu, posle toga su ih na istom mestu nasledili dva najveća fudbalska tima Crvena Zvezda i Patizan. Na Savskom vencu se i danas nalazi Vlada Republike Srbije, većina ministarstava, brojne državne institucije, srpska železnica (muzej), Beogradski sajam, svi beogradski savski mostovi, klinički i urgentni centar, Vojno-medicinska akademija, većina beogradskih fakulteta,najlepši gradski parkovi i izletišta , najprometnije ulice, najstariji i najvredniji  kulturno-istoriski spomenici, najvrednija arhitektonska  kulturna baština.

Na Savskom vencu su nezaobilazni Zeleni venac, Slavija, Savski i Svetonikolski trg, Mostarska petlja, Autokomanda...

Na Savskom vencu su jedni od najznačajnijih kulturnih institucija ovog grada, poput Jugoslovenskog dramskog pozorišta ili Studentskog kulturnog centra, značajne naučne i druge institucije, Palata pravde i dobar deo sudske infrastrukture, Zavod za izradu novčanica, brojni hoteli, poznati restorani i klubovi. I mnogo toga još.

Ono što je novo, revitalizacijom Savamale napravljen je projekat „Beograd na vodi“. Projekat je urbane regeneracije koji predvodi Vlada Republike Srbije.

Ne znam da li je zamišljeno da se centar Beograda „spusti“ na vodu ali za sada je i dalje centar dešavanja ipak ostao tamo gde je i bio. Profesionalni upravnici naselja Beograd na vodi za sada nisu prisutni u tom elitnom delu grada kao samostalne firme koje mogu odlučivati. Upravnici  mogu biti isključivo zaposleni u firmi koja se jedina u ovom novom naselju bavi ovim poslom kao „organizator profesionalnog upravljanja stambenim zajednicama“. Zaključak, nisu mi poznati problemi stanovnika ovog elitnog naselja i sve što znam o tim objektima je vizuelni deo koji je svima poznat....lepe zgrade, kafići uz vodu, restorani, tržni centar, velika kula i to je za sada sve ono što ja vidim.

Stara gradnja na Savskom vencu je uglavnom dobrog kvaliteta i potrebno je minimalno angažovanje vlasnika stanova da  takve zgrade zablistaju, da dobiju nekadašnji sjaj. Od stare gradnje neke od stambenih zgrada nepravedno nisu pod zaštitom kulture a po meni su najvrednija arhitektonska  kulturna baština . Neću navesti adresu ali postoji jedna stambena zgrada, prava lepotica ali stara i oronula a nalazi se odmah do elitnog naselja Beograd na vodi. Vlasnici stanova kao i u većini stambenih zajednica nisu previše zainteresovani za sve van njihovih stanova. Ali, eto uvek postoji taj jedan stanar zainteresovan da se u njegovoj zgradi nešto promeni a meni je to sasvim dovoljno da predjemo u akciju. Besomučno slanje zahteva i molbi posle nekog vremena urodilo je plodom, opština Savski venac je odobrila sredstva stambenoj zajednici u iznosu od  800 000 dinara stim da stambena zajednica učestvuje sa 240 000 dinara svog novca....radovi završeni, svetlarnik star 70 godina sa svim pratećim radovima sada u zgradi izgleda kao prvog dana useljenja u zgradu. Lift posle više decenija remontovan i sada je opet lep i siguran za upotrebu kao prvoga dana kada je pušten u rad-odloženo plaćanje na 5 godina. Ulaz zgrade je sveže okrečen zahvalujući donaciji i to nije sve, zamenjene dve pumpe za vodu posle 40 godina. Konkurisali smo kod države za tu istu stambenu zajednicu da se uvedu kalorimetri za plaćanje grejanja po utrošku i da se uradi potpuno nova fasada, na takav način da zgrada dobije energetski pasoš. Polovinu sredstava za fasadu i kalorimetre plaća država iz fondova namenjenih u tu svrhu a drugu polovinu vlasnici stanova na odloženo plaćanje od 10 godina i to kroz račune za grejanje. Računi bi faktički ostali isti zato što bi ušteda na grejanju bila baš ta razlika novca koji je potreban za otplatu fasade i kalorimetara, znači u prevodu sve besplatno. Sve ovo je uradjeno za nešto više od godinu dana, znači može, sa minimalnim fondovima i samo jednim zainteresovanim vlasnikom stana da se nešto pokrene u zgradi. Naglašavam, dovoljno je da imate jednog stanara koji hoće, od ostalih vlasnika stanova je potreban samo potpis i minimalna odvajanja, i... samo je nebo granica.

Iz svega do sada što ste pročitali ,jedna veoma zanimljiva i kompleksna teritorija opštine Savski venac i profesionalni upravnik koji zna, hoće i može. Upravnik zgrade opštine Savski Venac pored svih procedura koje mora poznavati u svom poslu, znanja, veštine, iskustva i poznavanja zakona, trebalo bi da je makar rodjen na Savskom vencu ako već nije imao sreće da živi na toj opštini. Smatram sebe srećnikom samom činjenicom da u mojim zvaničnim dokumentima piše da sam rodjen na opštini Savski venac. To je dar porodilišta u kome sam udahnuo prvi put...

“Ko je imao sreće da se jutros probudi u Beogradu, može smatrati da je za danas dovoljno postigao u životu. Svako dalje insistiranje na još nečemu, bilo bi neskromno.”

― Duško Radović

Menjajte upravnika zgrade, zamenite ga ako niste zadovoljni, to je jedini način da nešto promenite. Potrebna je samo vaša odluka da hoćete novog upravnika, jedan istomišljenik iz vašeg ulaza i pola posla je već završeno. Pozovite bilo koju agenciju koja se bavi ovim poslom i tražite blanko zapisnik za sakupljanje potpisa. Sa istomišljenikom krenete od vrata do vrata i kada sakupite dovoljan broj potpisa organizujete sastanak stanara, pozovete upravnika po želji i birate...to je sve.

 

Profesionalni upravnik zgrade Savski Venac

062770236