Profesionalini upravnik Beograd

Upravnik zgrade Beograd

 

„Beograd, glavni i najveći grad Srbije. Prva naselja na široj teritoriji Beograda datiraju iz praistorijske Vinče, 4.800 godina pre nove ere. Sam Beograd su osnovali Kelti u 3. veku pre n. e, pre nego što je postao rimsko naselje Singidunum. Slovensko ime „Beligrad“ prvi put je zabeleženo 878. godine. Beograd je glavni grad Srbije od 1405. godine. Grad leži na ušću Save u Dunav u centralnom delu Srbije, najveći je grad na teritoriji bivše Jugoslavije i po broju stanovnika četvrti u jugoistočnoj Evropi posle Istanbula, Atine i Bukurešta.“

Beograd je podeljen na 17 opština, profesionalni upravnici „Pozitiv Zgrade“ su podeljeni na sledeće opštine; Voždovac, Vračar, Grocka, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad, Surčin i Čukarica. Naša baza odnosno kanecelarije se nalaze na Novom Beogradu u blokovima i na Lekinom brdu odnosno Dušanovcu, iz te dve baze se pokrivaju opštine u kojima smo upravnici zgrada...i tu sve počinje.

Beograd je ekonomski najrazvijeniji deo Srbije i ovo relativno novo zanimanje „profesionalni upravnik“ u Beogradu beleži prve rezultate. Parametar naše firme je Slovenija gde je ovo zanimanje na daleko višem nivou nego kod nas. U Beograd dolazi promena, neminovno, kroz zakone prvenstveno, sve ono što sada beleži Slovenija kao napredak u odnosima gradjani-profesionalni upravnik-država. Profesionalni upravnik može pokazati veliku inicijativu i doneti veće promene u vašu zgradu ali je neophodna saradnja upravnika sa stanarima koja  prvenstveno mora biti regulisana zakonom a ne dobrom voljom stanara. Saradnja upravnika sa državnim organima je takodje neophodna ali i taj deo je potrebno regulisati zakonom, baš onako kako je to sada u recimo Sloveniji koju uzimam za primer kao bivšu republiku zajedničke nam bivše države Jugoslavije. Udruženje profesionalnih upravnika Srbije sa novoizabranim rukovodstvom prepoznaje značaj saradnje sa državnim institucijama i prvenstveno sa Ministarstvom gradjevinarstva koje piše i predlaže izmene zakona o stanovanju.

Neophodna je saradnja i sa udruženjima profesionalnih upravnika iz zemalja u okruženju, prvenstveno sa Hrvatskom i Slovenijom. Razmena iskustava sa kolegama iz okruženja je u interesu svih nas, kako samih gradjana koji poseduju nekretnine u stambenim zgradama tako i naše profesije koja ima zajednički cilj, povećanje stambenog fonda u Beogradu i zaštita nekretnine u vlasništvu gradjana koji žive u stambenim zgradama.

Prvobitna zamisao vlasti je bila da u Srbiji postoji 15 000 licenciranih Profesionalnih upravnika, što je optimalan broj srazmeran broju stambenih zgrada. Evo posle šest godina broj izdatih licenci upravnicima je jedva prešao 1600 od čega polovina nije aktivna, ja to vidim kao problem.

Ovi podaci su zvanični i daju nam odgovore na sve komentare vezane za ovo zanimanje i veliku profitabilnost, lako zaradjen novac i sve ono što možete pročitati na društvenim mrežama kao komentare u vezi profesionalnih upravnika. Ako je profesionalni upravnik neko ko ništa ne radi, lako zaradjuje novac zašto onda niko neće da radi ovaj posao. Odgovor je prost, ovo je stresan i rizičan posao koji se radi za mali novac, neretko iz entuzijazma. Profesionalni upravnik mora biti zaposlen u firmi koja je organizator profesionalnog upravljanja, firmi koja plaća porez i sve ostale troškove koje može imati jedno preduzeće. Pojedini stanari računaju matematiku malog Perice, ja plaćam 300 dinara a koliko je nas u zgradi pa puta 300 dinara. Pa koliko? Svako ko se bavi privatnim poslom i plaća porez zna da od 300 dinara po stanu teško može ostati 100 dinara, uostalom uvek može besplatno, predložite svojim komšijama da Vi to isto radite pa im predložite vašu cenu koja će biti realnija ili to radite potpuno besplatno i više nemate problem plaćanja upravnika....jedan problem manje u životu.

Beograd ima skoro pet stotina profesionalnih upravnika, Vi imate jedog i niste zadovoljni, promenite ga. Verujte, nisu svi isti, nemaju svi isti pristup poslu i tako je u svim profesijama ne samo u ovoj.

Neophodno je da se nešto promeni, pre svega zakon koji će regulisati odnose upravnik-gradjani-vlast . Za sada se samo najavljuju izmene zakona o stanovanju ali smo svakako daleko od ključnih stvari koje zakon treba promeniti a to su realni zakonski fondovi  koji su neophodni stambenim zgradama. Pre svega je potrebna edukacija gradjana da su fondovi zgrade neophodni, da je stambena zgrada privatna imovina a ne „društvena“. Na kraju to treba regulisati zakonom kao obavezu vlasnika posebnih delova, za sada su iznosi odvajanja novca za zajedničke delove stambene zgrade na nivou socijalnih odvajanja, manje više beznačajna. Tačno je da postoji pomoć države stambenim zajednicama ali je ona ograničena, toliko ograničena da se pozitivan odgovor o dodeli sredstava stambenoj zajednici može porediti sa dobitkom na lotou...ako ne sedmice a ono bar šestice.

I kada sve ovo znamo šta može uraditi upravnik za vašu zgradu? Mislim da može iskoristiti upravo tu činjenicu da su sredstva koja vlast dodeljuje stambenim zajednicama kao pomoć sufinansiranja ili nepovratnih sredstava veoma ograničena. Na koji način? Većina upravnika i ne pokušava da nešto traži od države da bi rešili veće ili manje poslove u svojim stambenim zajednicama upravo zato što ne veruju u pozitivan ishod, upravo tu je šansa. Mi kao firma računamo da dopis vašoj lokalnoj samoupravi, gradu Beogradu ne košta ništa pa tražimo sve i svašta, male i velike iznose i pogodite...dešavaju se čuda, bez zvaničnog konkursa lokalna samouprava ponekad odobri pojedine projekte koje smo tražili...potpuno besplatno.  Način na koji treba poslati dopis recimo opštini da Vam odobri nepovratna sredstva za projekat vaše stambene zajednice mora pre svega biti profesionalan i vrlo precizan. Ako tražite vašoj opštini da pomogne u nekom projektu za vašu zgradu koji ste zamislili recimo za sanaciju pasarele na prilazu zgradi nije dovoljno da napravite molbu i predate na pisarnici opštine.

Profesionalno, znači da i Vi kao stambena zajednica morate nešto uložiti iako je i to rizik ali postoji daleko veća šansa da Vaš projekat bude odobren od strane lokalne samouprave o dodeli bespovratnih sredstava stambenoj zajednici.

Pre svega, za ozbiljan projekat je poželjno angažovati sudskog veštaka gradjevinske struke koji će napraviti elaborat za recimo sanaciju pasarele vaše zgrade. Elaborat sadrži kompletan nacrt radova, slike, materijale koji će se koristiti i najvažniju stvar konačan iznos radova. Na osnovu ovakvog projekta koji se predaje lokalnoj samoupravi gde je sve jasno kao i iznos novca za koji apliciramo šansa da Vam dodele bespovratna sredstva je daleko veća. Naše iskustvo je zaista pozitivno, dobijali smo izuzetno ozbiljne projekte gde su po pravilu izvodjači radova firme koje angažuje sama opština. Pokušajte, čuda se dešavaju.

Kažu da u Beogradu postoji oko 25 000 stambenih zajednica, za stambenu zgradu staru 50 godina treba spremiti stotinak hiljada eura, za krov, fasadu, lift itd. Da li je realno da grad Beograd obezbedi novac i da vaša stambena zgrada odvaja 200 dinara po stanu na mesečnom nivou sa velikim očekivanjima. Naravno da nije, u ovoj ekonomskoj situaciji treba tražiti balans, što realniji  fondovi zgrade u kombinaciji sa konstantnim dopisima lokalnoj samoupravi u kojima se traži pomoć za ozbiljne projekte koji će promeniti vašu stambenu zgradu.

Zahtevajte od svog upravnika angažovanje, iznesite svoju ideju, aktivirajte se, to je u vašem i interesu vaših naslednika. Stanje vaše zgrade, fasade, krova, lifta, ulaznih vrata na zgradi sami hodnici direktno utiču na cenu kvadrata vašeg stana. Zamislite sebe kao kupca stana u vašoj zgradi i dobićete odgovor šta želite da promenite u zgradi. Sve ono što vam do sada nije smetalo, sve ono na šta ste navikli a nije lepo i funkcionalno se u vašoj novoj ulozi kupca stana u vašoj zgradi, potpunog stranca pojavljuje kao veliki ali rešiv problem. Zamislite sve drugačije, zamislite i cveće u hodnicima, zamislite bajku....sve je izvodljivo, čovek je otišao u svemir a Vi mislite da u vašoj zgradi, vašoj životnoj sredini ne može ništa da se promeni. Ne postoje nemoguće stvari, samo je nebo granica, ako želite, ako imate samo malo više energije....pozitivne energije i vere u sebe. Vi kao pojedinac menjate stvari, ne Amerikanci, Rusi, svemirci,vaše komšije...samo Vi menjate stvari. Kako? Vrlo prosto, prošetajte vašom zgradom, zamislite sebe kao budućeg kupca stana u toj zgradi i zapišite na jedan papir sve primedbe, sve ideje, budite kreativni. Sledeći korak je da pozovete vašeg upravnika i ako Vas ne razume i nije baš zainteresovan za vaše zahteve pozovite bilo koju firmu koja se bavi upravljanjem zgradama i tražite ponudu i blanko zapisnik za smenu upravnika i izbor novog upravnika. Zapisnik odštampajte u dva primerka, nadjite još jednog dobrovoljca u zgradi i krenite da sakupljate potpise od vrata do vrata. Kada sakupite potpise na oba zapisnika jedan zapisnik odnesite kući a sa drugim zapisnikom i potpisima sazovite sastanak vlasnika stanova i pozovite na taj sastanak pažljivo odabranog upravnika/firmu da se predstavi. Postavljajte pitanja potencionalnom upravniku, iznesite i njemu i svojim komšijama sve vaše ideje, sve ih ubedite da zgrada treba izgledati upravo tako kako je Vi zamišljate, budite beskrajno kreativni....i uporni. Uložite vreme i energiju i uz pravog upravnika samo je nebo granica. Kada izaberete upravnika vaš jedini posao je da ga pozovete i da mu izdate nalog, sve ostalo je njegov deo posla. Upravniku dajte mesec dana vremena da pokaže rezultate, ako ste pogrešno izabrali ne odustajte, setite se početka priče da ste prikupili potpise za smenu i izbor novog upravnika na dva zapisnika od čega je jedan zapisnik kod Vas i dalje. Ako novi upravnik nema razumevanja za vaše ideje ili prosto nije sposoban, zainteresovan za toliki obim posla, opet smena, opet ista procedura i ovoga puta pažljivije birajte. Menjajte upravnike doći će onaj pravi koji zajedno sa vama i vašim komšijama donosi velike promene koje su vidljive golim okom, promene koje direktno utiču na kvalitet vašeg života, na cenu kvadrata vešeg stana, na vaš osmeh kada ulazite u zgradu posle napornog dana na poslu. Sve je moguće, sve je izvodljivo, morate da verujete...pre svega sebi. Promene dolaze ali nastaju prvo u našim glavama.

 

Menjajte upravnike, menjajte sebe, budite pozitivni i kreativni...rezultati će doći.

 

062770236

 

Profesionalini upravnik Beograd Upravnik zgrade Beograd